مقایسه کیفیت انواع باتری های ساعت

درحال حاضر از فناوری ­های گوناگونی درخصوص تولید باتری ها استفاده شده است که موجب ایجاد تنوع باتری ها می شود. در ادامه قصد داریم انواع مختلف باتری هایی که برای ساعت مناسب است معرفی کنیم. هرساعتی دارای ویژگی مخصوص به خود است که موجب می شود بهترین نوع باتری برای آن درنظر گرفته شود.

باتری لیتیوم پلیمر

یکی از انواع مختلف باتری می توان به باتری های لیتیوم پلیمر اشاره کرد. این نوع از باتری­های لیتیومی از نرخ تخلیه ولتاژ درونی به میزان بسیار کمی بهره­مند هستند. باتری های لیتیوم پلیمر برای استفاده در طولانی مدت بسیار مناسب بوده و می توان از آن ها درخصوص کارکردهای سیار نیز استفاده کرد. باتری های لیتیوم پلیمر تحت عنوان Lipo شناخته می شوند و و بیشترین بهره گیری از آن ها در الکترونیک embedded است. باتری های لیتیوم پلیمر در گوشی های تلفن همراه بیشترین کاربرد را داشته و قیمت مناسبی نیز برای آن درنظر گرفته شده است. باتری های لیتیوم پلیمر دارای شارژر مخصوصی هستند و باید هنگام شارژ آن­ها بیشترین دقت را به کار برد.

باتری هیبرید نیکل- فلز

از دیگر انواع باتری می توان به باتری های هیبرید نیکل- فلز اشاره کرد که تحت عنوان نام اختصاری NiMH معرفی می شوند. این نوع از باتری ها قابلیت شارژ مجدد داشته و از قیمت ارزانی نیز بهره مند هستند. چگالی انرژی داخلی باتری های هیبرید نیکل – فلز بسیار پائین تر از باتری های لیتیوم پلیمر است و استفاده کنندگان می توانند بدون نگرانی درخصوص تخلیه بیش از اندازه ولتاژ این نوع باتری ها را مورد استفاده قرار دهند. به عنوان مثال می توان مسواک های برقی را نام برد که از این نوع باتری در آن ها استفاده شده و چنانچه میزان ولتاژ آن کمتر از میزان تعیین شده شود مسواک با دور کندتری عمل خواهد کرد. ریش تراش های برقی نیز از دیگر مواردی هستند که درخصوص آن ها از باتری های هیبرید نیکل- فلز استفاده می شود. هر یک از سلول های این نوع باتری از ولتاژی به میزان 1.2 ولت برخوردار است و قرارگیری 4 عدد از این باتری ها که دارای ولتاژی به میزان 4.8 ولت است می تواند برای به کارگیری در مواقع بسیاری مناسب باشد.

باتری های سکه ای

از دیگر انواع باتری ها می توان باتری های سکه ای را نام برد که درخصوص مواردی که نیاز به مصرف باتری بیش از ظرفیت موجود ندارد می تواند کارایی داشته باشد. این نوع از باتری ها بیشتر در ساعت های مچی به کار گرفته می شوند و دیگر موارد مصرفی کوچک نیز از این باتری ها استفاده می کنند. درخصوص ساخت باتری های سکه ای از فناوری متفاوتی استفاده می شود که گاهی می توان گفت این فناوری به ساخت باتری های آلکالاین شبیه است. برخی دیگر از باتری های سکه ای از فناوری متفاوتی همچون باتری های لیتیومی استفاده می کنند. چنانچه باتری سکه ای براساس فناوری آلکالاین ساخته شود ولتاژ نامی درنظر گرفته برای هر سلول آن حدود 1.5 ولت است.

چنانچه از فناوری باتری های لیتیومی درخصوص آن ها استفاده شود ولتاژ نامی تعیین شده برای هرسلول آن 3 ولت خواهد بود. در حال حاضر از اندازه های مختلفی برای باتری های سکه ای استفاده می شود که هریک از آن ها براساس سایز و ماده شیمیایی که در آن به کار رفته دسته بندی خواهد شد. کلیه باتری های سکه ای که از فناوری آلکالاین درخصوص آن ها استفاده شده با حرف L شناخته می شوند اما باتری های سکه ای لیتیمی با حرف C آغاز می شوند.

باتری های آلکالاین

باتری های آلکالاین از دیگر انواع باتری هایی هستند که اغلب افراد با آن ها آشنایی کافی دارند. این نوع از باتری های دارای قیمت پایین و ارزانی بوده و به سادگی قابلیت استفاده داشته و امنیت بالایی نیز نسبت به دیگر باتری ها دارند. AAs و AAAs باتری های آلکالاینی هستند که بیشترین استفاده را در روزمره دارند. ولتاژ نامی درنظر گرفته شده برای هرسلول این باتری ها 1.2 ولت است اما در روزهای اولی که به کار گرفته می شوند ولتاژ نامی هر سلول آن درحدود 1.5 ولت است. باتری AAs از ولتاژنامی 1.2 بهره می­گیرد و این امر موجب شده چند پک آن به صورت همزمان مورد استفاده قرار بگیرد. حدود 3 عدد از این باتری ها در یک پک قرار گرفته و می توانند ولتاژ 3.3 را ایجاد کنند.

باتری های 9V

ولتاژ نامی درنظر گرفته شده برای باتری های 9V حدود 9 ولت است. باتری های 9V تحت عنوان باتری کتابی نیز شناخته می شوند و درخصوص آن ها از یک کابل ارتباط استفاده شده است. مهم ترین مشکلی که در مورد باتری های 9V می توان عنوان کرد تخلیه سریع و عدم دوام آن ها است که این امر موجب شده برای موارد مصرفی سیار بیشترین کاربرد را داشته باشند.

باتری های لیتیوم یون

باتری های لیتیوم یون شباهت بسیار زیادی به باتری های لیتیوم پلیمر دارند و تنها در میزان لایه های شیمیایی مواد سازنده ای که در آن ها به کار رفته با باتری های لیتیوم پلیمر تفاوت دارند. باتری های لیتیوم یون نسبت به شارژ بیش از اندازه از مقاومت کمتری برخوردار هستند و نشت مواد شیمیایی می تواند آسیب جدی به این باتری ها وارد کند. تنها مزیتی که درمورد باتری های لیتیوم یون می توان عنوان کرد قیمت ارزان آن ها به همراه چگالی انرژی بالاتری است که درمقایسه با باتری های لیتیوم پلیمر دارند.

باتری های اسیدی

باتری های اسیدی بیشترین استفاده را در خودروها داشته و قیمت ارزان تری دارند. ولتاژ و جریانی که در این نوع از باتری ها وجود دارد نسبت به وزن آن ها بیشتر بوده و برای شارژ کردن نیز به راحتی می توان این کار را انجام داد. درخصوص تولید باتری های اسیدی به صورت شبکه شبکه از سرب استفاده می شود و تحت عنوان باتری های اسیدی- سربی شناخته می شوند. برای اینکه این نوع از باتری ها مقاومت بیشتری داشته باشند و خاصیت آن ها افزایش پیدا کند از فلزات دیگری نیز درتولید آن ها استفاده شده است. در بین انواع مختلف باتری این دسته از باتری ها بیشترین کارایی را داشته و می توان از آن ها در موارد بسیاری استفاده کرد.

0 0 votes
امتیاز به این محصول