معرفی نادرترين ساعت خورشيدي جهان در ایران

ساعت از گذشته های دور در زندگی افراد وجود داشته و توانسته جایگاه ویژه ای را در میان مردم به خود اختصاص دهد. یکی از قدیمی ترین انواع ساعت که برای تشخیص زمان مورد استفاده قرار می گرفته ساعت های خورشیدی است. نادرترین ساعت خورشیدی جهان در ایران در برج رادکان قرار دارد که حدود 78 کیلومتر از شهر مشهد فاصله داشته و ساخت آن به گونه ای بوده که در میانه زمستان نور خورشید از طریق یک دریچه ویژه وارد ساختمان شده و از دریچه­ ای که در روبروی آن قرار دارد خارج می گردد.

منجمان آماتور مشهدی از طریق برج رادکان می­توانند به نیمه رسیدن زمستان را رصد کرده و زمان را نیز تعیین کنند. محمد مهدی مطیعی که به عنوان دبیر انجمن آماتور آسمان طوس فعالیت دارد با انتشار این خبر اعلام کرده: در روزهای 15 و 16 بهمن ماه برخی از اعضای انجمن آماتور آسمان طوس برای اینکه از وضعیت خورشید در نیمه زمستان مطلع شوند وارد برج رادکان شده و در داخل این برج استقرار می یابند.

یکی از خصوصیات مهمی که درخصوص برج رادکان می­ توان عنوان کرد وقوع پدیده نجومی در روزی است که زمستان به نیمه می رسد. براساس گفته های محمد مهدی مطیعی انجام چند محاسبه خاص می توان در برج رادکان روزهای نخست بهاار و تابستان و پائیز و زمستان را مشخص نمود. براساس همین محاسبات امکان تعیین روزهای اول هریک از ماه های شمسی نیز وجود دارد. باتوجه به پژوهش های مختلفی که در خصوص برج نجومی رادکان توسط مهندس منوچهر آریان انجام شده این برج تحت نظر خواجه نصیرالدین طوسی و شاگردان وی بنا شده است. برج رادکان در قرن هفت هجری برای رصد آسمان به کار می رفته و خواجه نصیرالدین طوسی با تاسیس این بنا موفق شده روز اول هر فصل را به صورت دقیقی محاسبه کند که می توان گفت امری فوق العاده و بینظیر را به انجام رسانده است.

مهندس آریان در صحبت های خود ویژگی های منحصربفردی را برای برج رادکان نام برده که مشخص کردن دقیق زمان ظهر و غروب و یا طلوع خورشید از مهم ترین این ویژگی ها به شمار می رود. در برج رادکان دوازده دیواره سنگی قرار دارد که 36 ستون نیز به همراه آن ها تعیین شده و زمان دقیق را نشان می دهند. یکی دیگر از ویژگی های مهمی که درخصوص برج رادکان عنوان شده امکان رصد ستارگان با استفاده از دریچه های تعبیه شده در برج است. به وسیله معماری خاصی که درخصوص گنبد این برج انجام شده می توان از آسمان نیز نقشه تهیه کرد که این عوامل و ویژگی ها به همراه عوامل بسیار دیگری موجب شده اند برج رادکان به عنوان یکی از نادرترین ساعت های خورشیدی در جهان معرفی شود. این برج در حال حاضر نیز مورد استفاده قرار می گیرد و منجمان و ستاره شناسان با استفاده از برج رادکان می توانند زمان دقیق و روزهای نخست هر فصلی را تعیین کنند.

 

0 0 votes
امتیاز به این محصول