مشاغلی که در آن­ها استفاده از عینک آفتابی برای سلامتی چشم لازم است

مشاغل بسیاری هستند که در آن­ ها برای اینکه از چشم در برابر ذرات معلق در هوا و تشعشعات مضر و حتی نور آفتاب محافظت شود باید از عینک آفتابی مناسبی استفاده کرد. در خصوص اغلب مشاغل باید عینک مناسبی انتخاب شود که در این بین می­توان به مراکز صنعتی اشاره کرد. توجه به مقررات و موارد ایمنی موجب می شود سلامت فرد حفظ شده و چشم از آسیب­های احتمالی در امان بماند.

بعضی از کشورهای جهان دارای قوانینی هستند که براساس آن افراد باید کلیه موارد ایمنی کاری را حفظ کرده و باتوجه به شرایط کاری خود از عینک های مناسبی استفاده کنند. باتوجه به قوانینی که در کشورهای مختلف وجود دارد عینک های آفتابی باید استاندارد مناسبی داشته باشند و مقاومت آن ها در برابر ضربه بالا باشد. مشاغل دیگری نیز وجود دارد که افراد برای انجام آن ها باید از عینک آفتابی مناسبی استفاده کنند. جوشکاری و حفاری و یا کار با مواد حلال و نفتی از جمله مشاغلی هستند که افراد برای کار باید عینک مناسبی داشته باشند.

شیشه های به کار رفته در این عینک ها ایمن بوده و مانع از پرتاب ذرات معلق و دیگر ضربات وارده خواهد شد و میزان قدرت عبور نوری که از محیط و سطح کاری را به میزان 80 درصد کاهش دهد. این عینک ها باعث می شود تا ذرات شیشه و جرقه و یا دیگر مواد شیمیایی با چشم تماس نداشته ایمنی چشم در برابر موارد یاد شده حفظ شود.

نجاری از دیگر مشاغلی است که برای کار در این محیط افراد باید عینک ایمنی داشته باشند. عینک های مناسب نجاری باید قابی داشته باشند و جنس داخل آن ها بسیار نرم و نسوز بوده و انعطاف بالایی داشته باشد. عینک های اسکی به گونه ای طراحی می شوند که بر روی صورت محکم بوده و هیچ راهی برای نفوذ هوا و ذرات معلق ندارند. عینک های نجاری باید همچون عینک های اسکی باشد تا ترشحات مواد و ذرات بریده شده چوب وارد چشم نشود. البته افرادی که قصد استفاده از این مدل عینک ها را دارند باید توجه داشته باشند که عینک باید از مقاومت و استحکام بالایی نیز برخوردار بوده و با وزن کمی که دارند صورت را کاملا پوشش دهند. اغلب عینک های یاد شده به گونه ای طراحی می شوند که حفاظ جانبی نیز برای آن ها درنظر گرفته می شود و می توانند از چشم در برابر خطرات بسیاری حفاظت کنند.

کارهایی همچون برشکاری، سنگ زدن و یا صیقل کردن نیز از دیگر مشاغلی هستند که افراد باید از عینک ایمنی مناسبی استفاده نمایند. استحکام شیشه عینکی که برای این کارها استفاده می شود باید براساس مقرارت بهداشتی و ایمنی بوده و از چشم در برابر خطرات موجود حفاظت نمایند. در کلیه فضاهای کاری که احتمال دارد اجسامی به سمت چشم پرتاب شود عینک هایی که دارای حفاظ جانبی هستند بهترین گزینه شناخته می شوند. البته عینک های پیاله ای و یا حفاظ هایی که جنس آن ها از پلاستیک است و متناسب با فرم چشم و صورت تولید می شوند از دیگر عینک هایی هستند که برای کار معرفی شده و توسط افراد باید مورد استفاده قرار بگیرند.

بیشترین زمان استفاده از عینک های پیاله ای که دارای عدسی شیشه ای و یا پلاستیکی هستند هنگام کار با مواد شیمیایی است. در این زمان احتمال آن وجود دارد که مواد شیمیایی به سمت چشم پرتاب شده و موجب آسیب رسیدن به چشم شوند. کار در آزمایشگاه­ های صنعتی از دیگر مشاغلی هستند که افراد باید برای حفاظت ازچشم خود عینک مناسبی را انتخاب کنند. افرادی که با اسید و آب کار می کنند بهتر است از عینک های پلاستیکی استفاده کنند که مانع از پاشیده شدن مخلوط اسید و آب به چشم ها می شود. افرادی که در آزمایشگاه های پزشکی اشتغال دارند باید از عینک هایی استفاده کنند که دارای عدسی سربی است.

کار با لیزر نیز عینک مناسب خود را می خواهد و این قبیل از عینک ها می توانند در برابر ضربه و نور لیزر مقاومت و استحکام بالایی داشته باشند. طرز ساخت این مدل از عینک ها شباهت بسیاری به عینک های ضد ضربه دارد و از دو صفحه مسطح در هریک از چشمی های آن استفاده می شود که باعث می شود چشم در برابر نورهای مرئی و طول موج های لیزری آسیبی نبیند.

افرادی که به کارهای گوناگون اشتغال دارند باید استفاده از عینک آفتابی و ایمنی مناسب را یکی از اصول اصلی درنظر داشته باشند. این احتمال وجود دارد که در خصوص عینک های مخصوص کار از پوشش ضد خراش استفاده شود که باعث می شود عینک طول عمر بیشتری داشته و میزان ایمنی آن نیز افزایش پیدا کند. زمانی که از پوشش های مختلف درر خصوص عینک ها استفاده شود مقاومت آن در برابر ضربه و میزان عبور نور بالاتر بوده و می توان در محیط کاری متناسب با نوع کار عینک مناسبی را استفاده کرد.

نکات ایمنی در انتخاب عینک مناسب

افرادی که تمایل دارند عینک کاری مناسبی را خریداری کنند باید در هنگام انتخاب عینک به نکات بسیاری توجه داشته باشند. عینکی که انتخاب می شود باید از استحکام کافی برای کار مدنظر برخوردار بوده و فرد در هنگام استفاده از آن احساس راحتی داشته باشد. عینک موردنظر نباید بخار کرده و در هنگام انجام کار هیچ­گونه مزاحمتی ایجاد نکند. قابلیت تمیز کردن راحت از دیگر مواردی است که در هنگام خرید عینک باید به آن توجه داشت.

افراد در هنگام خرید عینک باید توجه داشته باشند که به سادگی و با پرداخت هزینه بسیار کم بتوان آن را جایگزین کرده و عینک دیگری را خریداری نمود. مطلوب بودن کیفیت اپتیک عینک از دیگر مواردی است که باید به آن توجه ویژه داشت و هرگز نباید در نوع دید فرد مشکلی را به وجود بیاورد. دوام آن بالا بوده و در برابر حرارت و آتش مقاوم باشد و برای پوست هیچ­ گونه حساسیتی را به وجود نیاورد. زیبایی ظاهری آن نیز باید در نظر گرفته شود و هنگام استفاده از آن فرد بتواند از دیگر لوازم حفاظتی همچون حفاظت شنوایی استفاده نماید.

0 0 votes
امتیاز به این محصول