سرویس کردن ساعت مچی

نگهداری از ساعت مچی مستلزم انجام اقداماتی است که باعث می شود ساعت مچی مدت زمان بیشتری کارایی داشته باشد. سرویس کردن ساعت مچی باید به صورت مرحله ای انجام شود و در هر مرحله فرد دقت بالایی به خرج دهد. در ادامه مراحل سرویس ساعت مچی را عنوان خواهیم کرد که توجه به آن ها باعث می شود ساعت مچی مدت زمان بیشتری کار کند.

در مرحله اول سرویسکار باید محفظه ساعت را باز کند که در این مرحله قاب پشتی ساعت به همراه دسته کوک و چرخ دنده ها باز شده و پس از آن عقربه ها و ثانیه شمار و صفحه ساعت خارج می شود. در مرحله دوم باید کلیه قطعاتی که از ساعت خارج شده در درون قاب قرار بگیرد تا جای آن ها به صورت کامل مشخص شود. برای اینکه پس از تعمیر و سرویس کردن قطعات آن ها در جای مناسب خود قرار بگیرند این عمل باید انجام شود و به عنوان یک امر ضروری درنظر گرفته می شود.

در مرحله سوم سرویسکار اقدام به بازکردن پین بندها کرده و آن ها را از ساعت جدا می کند و در مرحله بعدی نوبت به جداسازی محفظه ساعت می رسد. در این مرحله شیشه و جای شیشه و کلیه نگهدارنده ها به همراه سوپاپی که در درون و یا خارج از محفظه ساعت قرار دارد باید جدا شده و واشرهای ساعت نیز باز شوند.

در مرحله پنجم سرویسکار اقدام به نوسازی محفظه و بند می کند که آن را پلیش زدن می نامند. پس از این مرحله نوبت به شستن قاب و بندهای ساعت در فلز می رسد. در مرحله هفتم نوبت به نصب قاب رسیده و سرویسکار شیشه و محفظه و همچنین پین و دسته کوک را به همراه واشرهای محفظه و درزبندها بر روی قاب سوار می کند. پس از این مرحله سررویسکار باید ویژگی ضدآب بودن ساعت را ترمیم کرده و از قطعاتی که پیش تر باز شده بود برای این کار استفاده کند. در مرحله نهم باید صفحه و دسته کوک بر روی ساعت قرار داده شود و پس از آن عقربه ها در بخش مناسب خود جای گذاری شود. در مرحله یازدهم باید تمام قسمت هایی که از کار افتاده و یا کارایی خود را ندارند و دچار آسیب شده اند شناسایی شده و آن ها را از دیگر قطعات سالم جدا نمود.

پس از انجام این مراحل باید قطعاتی که دچار عیب شده و آسیب دیده اند تعمیر شده و یا قطعات جدید و سالم جایگزین آن ها شوند. در مرحله سیزده نوبت به شستن قطعاتی می رسد که از موتور متحرک ساعت جدا شده است و پس از آن باید نحوه حرکت و بدون مشکل بودن آن ها مورد بررسی قرار بگیرد. پس از این کار سرویسکار کلیه قطعات را روغن کاری کرده و باتوجه به ضوابطی که از سوی برند تولید کننده عنوان شده ان ها را در محل مناسب خود نصب می کند. بعد از انجام کلیه این مراحل باید سرعت موتور با استانداردهای لازم مطابقت داده شود و چنانچه نیاز باشد سرعت آن اصلاح شود.

اگر صفحه ساعت نیاز به تعمیر داشته باشد باید این عمل بر روی آن انجام شده و مجددا تنظیم گردد و درصورت لزوم عقربه های ساعت نیز تعویض شوند. پوشاندن بخش های متحرک ساعت که در درون قاب قرار خواهند گرفت در مرحله بعدی باید انجام شود و پس از آن درخصوص ساعت های مکانیکی عمل کوک کردن صورت بگیرد و ساعت به صورت دقیقی تنظیم شود. در این مرحله سرویسکار باید توجه داشته باشد که ساعت موردنظر براساس اصول عنوان شده از سوی برند سازنده کار کند و پس از آن قاب باید در محل خود قرار بگیرد. پس از این مرحله باید مقاومت ساعت در برابر آب نیز سنجیده شود و خاصیت ضدآب بودن آن حفظ گردد.

در نهایت فردی که مشغول سرویس کردن ساعت است باید آن را به درستی تنظیم کرده و از لحاظ فنی نیز عملکرد صحیح آن را بسنجد. ساعت مچی که عملیات سرویس بر روی آن صورت می گیرد باید دقت و ظرافت و حتی زیبایی سابق خود را داشته و سرعت آن پس از 24 ساعت مجددا مورد بررسی قرار بگیرد تا ساعت از کار نیفتاده باشد. در خصوص برخی از ساعت های مچی نیز عملیات اندازه گیری ویژه ای انجام می شود که میزان ذخیره سازی انرزی آن دقت سابق را داشته باشد.

بند ساعت نیز باید تنظیم شده و متناسب با مچ دست فرد باشد و در انتها نیز برای آخرین بار چک شده و تائیدیه نهایی را دریافت کند. گاهی نیز فرد می تواند خود ساعت را تعمیر کرده و حالت سابق را به آن برگرداند. ساعت مچی بهترین وسیله برای سنجش زمان بوده و باید شفافیت و دقت روزهای نخست خود را همیشه داشته باشد. به دلیل اینکه ساعت مچی در طول روز در معرض آلاینده های بسیاری قرار دارد در کمترین زمان ممکن دچار آلودگی شده و نمی تواند مدت زمان طولانی تری به عملکرد خود ادامه دهد. برای اینکه فرد بتواند ساعت مچی خوبی داشته باشد باید آن را هرچند وقت یکبار تمیز کند که با استفاده از وسایل ساده ای این کار به راحتی امکان پذیر خواهد بود. ابتدا باید ساعت را درآورده و در نزدیکی شیر آب قرار داد. پس از آن باید از آبی که کمی ولرم است و مسواکی که دیگر کارایی ندارد استفاده کرد. پس از آن کمی صابون معمولی برداشته و با کمک مسواک ساعت را تمیز کرد.

البته این نکته را باید عنوان کرد که این عمل درخصوص ساعت هایی انجام می شود که ضد آب بوده و قرار دادن ساعت در زیر شیر آب هیچ آسیبی به آن نخواهد زد. در هنگام مسواک زدن ساعت باید توجه داشته باشید که با مسواک بر روی شیشه ساعت نکشید چرا که ممکن است خدشه ای بر آن وارد شود. از مقدار اندکی شیشه پاک کن برای تمیز کردن شیشه ساعت باید استفاده کرد و پس از اینکه کمی کف بر روی قسمت های خارجی ساعت زدید آن را در زیر شیر آب قرار داده و تمیز کنید. بعد از انجام این کارها ساعت تمیز شده و می توانید پس از خشک کردن آن را بر روی مچ دست خود ببندید.

0 0 votes
امتیاز به این محصول