ساعت مچی مخصوص نابینایان

افرادی که از نعمت بینایی بی بهره اند برای اطلاع از ساعت با چالش بزرگی روبه رو هستند و ساعت های گویا در بخی مواقع نمی توانند نیاز آن ها را برطرف کنند. در حال حاضر کمپانی های بسیاری که در عرصه تولید ساعت فعالیت می کنند اقدام به تولید ساعت لمسی جدیدی کرده اند که نابینایان با لمس آن قادر به فهمیدن ساعت خواهند بود. ساعت بردلی دارای یک ظاهر تیتانیومی بوده و کمترین نشانه گذاری در آن استفاده شده است که به صورت برجسته بر روی صفحه ساعت قرار دارند. در این ساعت مچی برای راحتی حال نابینایان از هیچ عدد و عقربه ای استفاده نشده و زمان به صورت منحصربفردی برای فرد نابینا به نمایش در می آید.

در ساعت بردلی از چند بلبرینگ در شیارهایی استفاده شده و کاربران این امکان را خواهند داشت که با لمس آن زمان را دریابند. توپی نیز در شیار مرکزی این ساعت وجود دارد که برای نشان دادن دقیقه از آن استفاده می شود و توپ دیگری می تواند ساعت را نشان دهد. طراحی و ساخت گاه شمار بردلی هیونگسو کیم است که به عنوان مدیرعامل کمپانی E-onetime در واشنگتن فعالیت داشته و ساعت بردلی را در دوران تحصیل خود طراحی کرده است.

به عقیده هیونگسو کیم ساعت بردلی نیازی به دیدن نداشته و نابینایان دیگر با چالش ساعت مواجه نخواهند بود. علاوه براین ساعت بردلی دارای کاربرد بسیاری بوده و افراد بینا نیز می توانند در جلستان اداری و یا محافل رسمی بدون اینکه به ساعت خود نگاه کنند از زمان دقیق مطلع شوند. نام این ساعت برگرفته از ورزشکار پارالمپیکی به نام بردلی سیندر است که موفق به دریافت مدال طلا نیز شده و در افغانستان نابینا شده است.

ساعت هوشمند دات نیز از دیگر ساعت های مچی جدیدی است که مختص افراد نابینا طراحی شده و از خط بریل برای نشان دادن ساعت و دقیقه استفاده شده است. ساعت هوشمند بریل دات نخستین ساعت مچی هوشمندی است که توسط کمپانی دات برای افراد نابینا طراحی شده و حدود سه سال زمان برای تحقیق درخصوص آن صرف شده است. براساس گفته های کمپانی دات طی روزهای آینده حدود 100 هزار عدد از ساعت هوشمند دات وارد بازار شده و در اختیار نابینایان قرار خواهد گرفت.

افراد نابینا می توانند از طریق بلوتوث ساعت هوشمند خود را به تلفن همراه متصل کرده و می توانند با استفاده از گلوله های توپی شکل کوچکی که بر روی صفحه نمایش ساعت وجود دارد و به کمک دو کلیدی که در بدنه آن تعبیه شده پیام هایی را ارسال کرده و یا حتی دریافت کنند. هرکدام از پیام ها دارای محتوایی خاص خواهند بود که باعث می شود برجستگی هایی که براساس خط بریل هستند بر روی صفحه نمایش تغییر کنند و کاربران نابینا هر دفعه چهار کارکتر را لمس خواهند کرد. علاوه براین ساعت هوشمند دات به کاربران این امکان را می دهد که سرعت نمایش پیام بر روی ساعت را متناسب با سرعت خواندن خود تنظیم نمایند.

یکی دیگر از امکاناتی که ساعت هوشمند دات در اختیار کاربران قرار می دهد امکان تایپ پیام به صورت خط بریل و ارسال آن برای مخاطبان دیگر است. پیش از این ساعت ها و محصولات دیگری مختص نابینایان طراحی شده اند که براساس صوت کار می کردند اما ساعت هوشمند دات به عنوان یک محصول کاربردی و مهم شناخته می شود و می تواند به این دسته از افراد کمک بسیار زیادی کند.

نابینایان هرگز محصولات و ساعت مچی مناسبی در اختیار نداشته اند که بتوانند در طول روز مورد استفاده قرار دهند و تنها به شناخت زمان اکتفا کرده اند. طراحی ساعت دات در عین سادگی بسیار پیچیده بوده و حدود سه سال زمان طرف انجام تحقیقات شده تا نقطه ها در محل مناسبی قرار بگیرند تا نمایش اعداد به درستی اتفاق بیفتد. شرکت تولید کننده ساعت هوشمند دات در ابتدا سعی داشت نقطه ها را به گونه ای محافظت شده در صفحه ساعت قرار دهد که علاوه بر حفظ استحکا و زیبایی بتوانند وزن کم و سبک خود را نیز حفظ کنند.

دکمه های قرار داده شده بر روی بدنه ساعت به کاربران این امکان را می دهد که پیام هایی را به ساعت و یا اشخاص موردنظر خود ارسال کنند و یا تایمر و زمان ساعت را تنظیم کرده و ساعت دقیق را نشان دهند. کمپانی اپل پیش تر سعی داشته تا ساعت هوشمندی را طراحی کند که مختص افراد نابینا بوده و بتوانند از آن استفاده نمایند. البته انتقال پیام از طریق صوت می تواند حریم شخصی افراد را متزلزل کرده و اطلاعات را در دسترس سایرین قرار دهد. به همین دلیل کمپانی اپل تا کنون موفق به انجام این کار نشده و نتوانسته ساعت هوشمند اپل واچ را مختص افراد نابینا طراحی کند.

طراحی ساعت هوشمند دات برای برخی از نابینایان نیز مشکلاتی را ایجاد کرده چرا که برخی از این افراد به دلیل عدم آشنایی با خط بریل نمی توانند از ساعت دات استفاده کنند. یکی دیگر از مشکلات این ساعت هوشمند داشتن صفحه نمایش کوچکی است که خواندن متن های طولانی را برای افراد سخت می کند. این ساعت هوشمند از رابط برنامه نویسی نیز بهره مند بوده و این عامل به برنامه نویسان اجازه می دهد که فناوری به کار رفته در ساعت را بروزرسانی کرده و ویژگی های تازه ای را برای این ساعت ارائه دهند. درحال حاضر اغلب فروشگاه های بریتانیا این ساعت هوشمند را برای فروش عرضه خواهند کرد و کشور آمریکا مقصد دیگر این ساعت ها خواهد بود. قیمتی که برای فروش ساعت هوشمند دات درنظر گرفته شده حدود 300 دلار است و افراد نابینایی که تمایل دارند این ساعت را در اختیار داشته باشند می توانند با مراجعه به فروشگاه­ های ساعت در بریتانیا و یا آمریکا آن را خریداری کنند.

ساعت هوشمند دات تحولی عظیم در دنیا محسوب شده و می تواند به عنوان گزینه ای ایده آل از سوی افراد نابینا در نظر گرفته شود. این ساعت هوشمند چالش زمان را برای نابینایان از بین برده و باعث می شود این افراد نیز بتوانند تا حدودی از فناوری های موجود استفاده کرده و با دیگر افراد ارتباط بهتری برقرار کنند.

0 0 votes
امتیاز به این محصول