راهنمای خرید عینک دودی

یکی از مواردی که در سلامت چشمان هرفردی تاثیر بسیار زیادی دارد انتخاب عینک دودی مناسب است. دقت در انتخاب عینک آفتابی موجب می شود تا جذابیت ظاهری فرد نیز افزایش پیدا کرده و بتواند بهترین استایل را برای خود به وجود بیاورد. افرادی که تمایل دارند عینک دودی جدیدی را خریداری کنند باید نسبت به شکل و رنگ و کارایی آنها اطلاعات کافی داشته باشند. در ادامه مطالبی را عنوان می کنیم که می تواند در هنگام خرید عینک دودی موثر بوده و بهترین گزینه را پیش روی شما بگذارد.

همانطور که در جریان هستید اشعه های ماوراء بنفش این قابلیت را دارند که بیشترین آسیب را به پوست رسانده و چشم فرد را در معرض آسیب های جبران ناپذیری قرار دهند. لنز و قرنیه چشم بیش از هر چیزی دیگری تحت تاثیر این اشعه ها قرار دارند و چنانچه فردی در برابر آفتاب از عینک دودی مناسبی استفاده نکند این احتمال وجود دارد که به بیماری آب مروارید نیز مبتلا شود. انتخاب عینک دودی مناسب کمک می کند تا چشم از آسیب های احتمالی در امان مانده و علاوه برآن جذابیت ظاهری فرد نیز ارتقا یابد.

انتخاب عینک دودی استاندارد

اولین چیزی که در هنگام انتخاب عینک دودی باید به آن توجه داشت استاندارد بودن آن است. عینک های دودی استاندارد این قابلیت را دارند در برابر اشعه های مضر آفتاب از چشم ها محافظت کنند. بهتر است هنگام خرید عینک دودی نور ماوراء بنفش به آن تابیده شود تا قدرت محافظت آن نیز مشخص گردد. چنانچه مشخص شود عینک انتخاب شده می تواند از چشم محافظت کامل را داشته باشد می توان برچسب استاندارد را بر روی آن چسباند.

در خرید عینک دودی مناسب باید توجه داشت که شیشه های آن بتوانند حدود نودو نه درصد از اشعه های مضر را که تحت عنوان UVA و یا UVB معرفی می شود دفع کند. از دیگر مواردی که در هنگام انتخاب عینک دودی مناسب باید به آن توجه داشت این است که شیشه های به کار رفته در عینک یو وی 400 باشد. این امر نشان می دهد که عینک موردنظر می تواند اشعه هایی با طول موج 400 نانومتری را دفع کرده و هیچ اشعه ماوراءبنفشی به چشم نخواهد رسید.

انتخاب شیشه با رنگ مناسب

استفاده از شیشه های رنگی در عینک دودی هیچ تاثیری بر جذب اشعه های ماوراء بنفش نخواهد داشت اما این نکته را باید درنظر گرفت که تم رنگی مورد انتخاب می تواند در هنگام تشخیص رنگی فرد نیز تاثیرگذار باشد. به افرادی که علاقه مند به استفاده از عینک های آفتابی هستند توصیه می شود درصورت انتخاب مدل هایی با شیشه زرد و صورتی از رانندگی کردن بپرهیزند چرا که ممکن است چراغ های راهنمایی ترافیک را به درستی تشخیص نداده و با مشکلات بسیاری مواجه شوند. این درصورتی است که شیشه های سبز و خاکستری و یا قهوه ای این حالت را نداشته و رنگ های موجود در محیط را تغییر نمی دهند و می توان در هنگام رانندگی از آن ها استفاده کرد.

عینک هایی که از شیشه های دودی و یا سیاه در آن ها استفاده شده نیز در تشخیص رنگ های محیط تاثیر منفی نداشته باشند. البته این در شرایطی است که رنگ شیشه های عینک بیش از اندازه تیره نباشد تا فرد در دیدن اشیاء کوچک نیز دچار مشکل نگردد.

قیمت مناسب

یکی دیگر از نکاتی که در هنگام انتخاب عینک های دودی باید به آن توجه کرد قیمت آن است. برخی از عینک ها دارای قیمت بسیار زیادی هستند و باید درنظر داشت که قیمت بالا تضمین کننده کیفیت لنز و شیشه به کار رفته در عینک نیست. البته این بدان معنا نیست که عینک هایی با قیمت پایین از کیفیت خوبی برخوردار هستند بنابراین در هنگام انتخاب نباید تنها به قیمت عینک توجه داشت بلکه باید کیفیت آن را نیز درنظر گرفت. یکی از مواردی که کیفیت بالای عینک انتخابی را نشان می دهد تراش خوردن شیشه های به کار رفته است.

افرادی که تمایل دارند شنا کنند و یا در زمستان به پیست های اسکی می روند نیز می توانند از عینک های دودی که دارای شیشه های پولاریزه است استفاده نمایند. به این ترتیب نورهایی که از سطح آب و یا سنگفرش های صاف منعکس می شود دفع شده و فرد می تواند با استفاده از عینکی مناسب سلامت چشم های خود را نیز حفظ کند. تنها مشکلی که عینک های آفتابی پولاریزه دارند این است که هنگام استفاده از آن ها به راحتی نمی توان نوشته های روی تلفن همراه و دستگاه های GPS را دید. خرید عینک های پولاریزه ای که از محافظ اشعه های ماوراء بنفش در آن ها استفاده شده موجب می شود تا با یک تیر دو نشان زد.

اندازه مناسب در خرید عینک

اندازه ای که شیشه و لنز عینک دارد از دیگر مواردی است که به سلامت چشمان افراد کمک بسیاری خواهد کرد. محققان و چشم پزشکان توصیه می کنند در هنگام خرید عینک دودی به سراغ مدل هایی بروید که دارای اندازه بزرگی است. چرا که در این حالت چشم ها و پوست اطراف چشم در برابر اشعه های مضر خورشید بهتر محافظت خواهند شد. بعضی از مدل های عینک دودی به گونه ای است که موجب می شود تا استخوان های روی گونه فرد پوشانده شود این مدل از عینک ها به عنوان بهترین گزینه برای خرید درنظر گرفته می شوند.

اندازه عینک نیز باید به گونه ای باشد که به راحتی بر روی بینی قرار گرفته و هیچ ناراحتی بر روی گوش های فرد به وجود نیاورد. عینک هایی که درعین کیفیت شیشه و مشخصات گفته شده از وزن کمی نیز برخوردار باشد می تواند به عنوان یک گزینه ایده آل درنظر گرفته شده و هیچ فشاری را بر روی بینی و گوش فرد نداشته باشد. فاصله بین عینک و چشم باید بسیار کم باشد تا انگشت نیز قابلیت ورود بین آن ها نداشته باشد. البته این نزدیکی نباید به گونه ای باشد که مژه های چشم تحت فشار بوده و یا اذیت شود. توجه به این موارد موجب می شود تا در هنگام خرید عینک دودی بهترین گزینه را انتخاب کرده و از چشم ها در برابر نورهای مضر و آسیب رسان محافظت کرد.

0 0 votes
امتیاز به این محصول