آشنایی با تاریخچه ساعت سازی در جهان

ساعت تقریبا از قرن پانزدهم مورد استفاده بشر قرار گرفته است. ساعت ها دارای فرم 24 ساعته هستند که تقریبا از شش قرن پیش از میلاد، توسط بابلی ها «در عصر امپراطوری دوم» چندین مورد ابداع برجای مانده است که در حال حاضر در سراسر دنیا از آن استفاده می کنند. از جمله یادگاری هایی که بابلی ها بر جای گذاشته اند مرسوم داشتن هف روز هفته و مشخص کردن عدد پایه60 برای ساعت است.

بابلی ها بر این عقیده بوده اند که عدد 60 بر اعداد 1، 2، 3، 5، 6، 10، 15، 20و 30قابل تقسیم است. به همین دلیل این عدد را پایه و مبنای تقسیم بندی ساعت قرار دادند. علاوه بر این تقسیم بندی دایره به 360درجه نیز یکی دیگر از یادگاری های بابلی ها به شمار می رود.

انواع ساعات ابتدایی

جالب است بدانید که در زمان قدیم انسان ها برای دانستن زمان و روزها، با توجه به دانشی که داشته اند، ساعت هایی را ابداع نموده اند و از آن استفاده می کردند که در ادامه این ساعت ها را معرفی خواهیم کرد.

ساعت سایه ای

مصریان قدیم ساعتی را اختراع کرده اند که به آن ساعت سایه ای گفته می شد. این ساعت به شکلی بود که قطعه ای چوبی به طورعمود بر روی قطعه ی چوبی افقی قرار می گرفت و با افتادن سایه قطعه عمودی بر روی افقی زمان را مشخص می کردند.

ساعت آبی

مصریات علاوه بر ساعت سایه ای، ساعت آبی را نیز اختراع کردند. در این نوع ساعت جریان یک نواخت آب به کار برده می شد، به این صورت که درون ظرفی که دارای سوراخ است را پر از آب می کردند و آب به طور قطره ای از ظرف خارج می شد و با توجه به میزان آب خروجی، زمان را تا حدودی مشخص می کردند.

ساعت آفتابی

در ساعت آفتابی، میله ای را به طور عمود بر روی سطحی افقی قرار می دادند و با اندزه گیری سایه آن میله، زمان را مشخص می کردند.

ساعت شنی یا ماسه ای

این ساعت از چسبیدن دو حباب شیشه ای به یکدیگر به وجود می آمدند. بین این دو حباب سوراخ باریکی وجود داشت که از آن شن و یا ماسه عبور می کرد. شن ها به مرور زمان از حباب بالایی به حباب پایینی ریخته می شدند و زمان بر این اساس معلوم می شد. سپس ظرف را وارونه می کردند و مجددا همان کار انجام می شد. با مشخص شدن تعداد دفعات جابه جا شده شن ها در حباب تقریبا زمان مشخص می شد.

ساعت شمعی

در ساعت شمعی، بدنه شمع درجه بندی می شد و با سوختن شمع و کوتاه شدن آن زمان را تعیین می کردند.

انواع جدیدتر ساعت

پس از گذشت زمان و با پیشرفت علم و دانش انسان ها، ساعت های دقیق تر مکانیکی، فنردار، باطری دار، وزنه ای، برقی و کامپیوتری اختراع شد و جایگزین ساعت های آبی، ماسه ای و آفتابی شدند. به خصوص از زمان استفاده بشر از فنر برای راه اندازی چرخ های دندانه دار، که متصل به ساعت شمار، دقیقه و حتی ثانیه شمار هستند، محاسبه ی دقیق زمان برای تمام افراد به صورت ساده میسر شد.

اولین ساعت مچی آهنی، که تقریبا زمخت بوده است در اوایل قرن شانزدهم توسط فردی آلمانی اختراع شد. مدت ها بعد در اواخر قرن هجدهم با به کار بردن فنر و چرخ دنده های بسیار کوچک، ساعت های مچی ظریف تری را اختراع کردند. اولین ساعت های مچی که شبیه به ساعت های امروزی است از سال 1790میلادی در کشور سوئیس ساخته شد.

بزرگ ترین و حجیم ترین ساعت دیواری بین سال های 1865تا 1868میلادی در کلیسای سن پیر در فرانسه نصب شد. ارتفاع این ساعت 12.1متر، عرض آن 6.09متر و ضخامتش 2.7متر بوده است که با استفاده از 90000قطعه به وجود آمد. در مقابل این ساعت حجیم، ظریف ترین ساعت دنیا نیز تنها 0.98میلی متر قطر دارد.

تاریخچه ساعت سازی در سوئیس

هیچ ساعتی مانند ساعت های سوئیسی از کیفیت بالایی برخوردار نیستند. سوئیس به عنوان قلب صنعت ساعت سازی شناخته می شود که قدمت آن به بیش از 400سال قبل بر می گردد. در سال 1541میلادی، جین کلوین اجرای ممنوعیت استفاده از جواهرات را اصلاح نمود و جواهرات و تولیدکنندگان آن را به صورت هنری وارد صنعت ساعت سازی کرد. در اواخر قرن، سوئیس Geneva را به طور خاصی تولید کرد و به عنوان یک تولیدکننده ساعت با کیفیت بالا معروف شد و مجوز ساخت ساعت سازی Guild of Geneva را در سال 1601میلادی صادر کردند.

نخستین ساعت ساز تقریبا در سال 1550 به فرانسه مهاجرت کرد. ساعت سازی در کوه های Jura به جواهر ساز جوانی مدیون است که برای نخستین بار، در ساعت سازی بخش های گوناگون را معرفی نمود. در سال 1970میلادی بیش از 60000ساعت، از Geneva تولید و صادر گشت. ساخت ساعت های پیچیده تر نیز همزمان با آن آغاز شد. این نوع ساعت ها دارای خصوصیات ویژه ای مانند تقویم دائمی، کرنومتر و… بودند. اولین ساعت مچی quartz دنیا که با نام Beta21 مشهور است در سال 1967میلادی  تولید شد. از آن دوران به بعد، توسعه ی فنی ساعت های بدون وقفه ادامه دار شده اند.

با توجه به این که سوئیس بسیار وابسته به صنعت ساعت سازی است، ولی این حقیقت همیشه نیز اینگونه نبوده است. در آغاز پیشرفت بسیار آرامی داشته است ولی به طور تدریجی به این صنعت مسلط شدند و تا پایان قرن بیستم پیشرفت چشمگیری در ساعت های سوئیسی به وجود آمد.

Geneva به عنوان مرکز طراحی و فروش قبل و بعد از ملحق شدن به کنفدراسیون سوئیس در سال 1815میلادی باقی مانده است، اما بخش تولید را به بخش تولید را به قسمت های دیگر به خصوص به Canton Neuchâtel انتقال دادند. صنعتگران سوئیسی علاوه بر این مسافرت هایی را به گوشه و کنار دنیا داشته اند تا دانش و مهارت های شان را بالا ببرند. از جمله معروف ترین آن ها آبراهام لوئیس بریگویت بوده که در سال 1747میلادی متولد شد. او در Versailles آموزش دیده است و پس از اقامت طولانی مدت در لندن به پاریس سفر کرد و به طور دائم در این کشور اقامت یافت. وی به عنوان بزرگ ترین ساعت ساز دنیا معروف است و بسیاری از طراحی های مهم را طرح ساعت افزوده است که شامل tourbillon می شود.

سازنده های ساعت سوئیسی علاوه بر این که نوع آوری در ظاهر ساعت برای شان مهم است، بلکه در بخش تجارت و بازرگانی نیز عالی بوده اند و از پشتیبانی بانک های سوئیسی نیز برخوردار بودند. این نوع صادرات هدف دار است. در دورانی آلمان، ایتالیا، هلند و فرانسه از جمله ابرقدرت هایی در صنعت ساعت سازی بوده اند. سازنده های ساعت در سوئیس در آغاز از طرح های آن ها کپی و سرقت می کردند و آن ها را با قیمت پایین ترین می ساختند. به خاطر شیوه های تولیدی موثرتر و استراتژی های فروشی که استفاده کردند باعث شد تا صنعت ساعت سازی در سوئیس از رشد چشمگیری برخوردار شود. پس از آن ساعت سازهای سوئیسی اولین ساعت های طراحی شده ی سوئیسی را تولید کردند.

مختصری از تاریخچه چند برند سوئیس

ساعت مچی تیسوت

برند ساعت مچی تیسوت در کشور ایران نیز یکی از برندهای معروف به شمار می رود. این برند به همراه سابقه طولانی همچنان محصولات خود را برای قشر وسیع تر در کشور ارائه می نماید. این شرکت در سال 1853تاسیس شد و در حال حاضر فعالیت بسیار وسیعی را دارد. نمایندگی های این برند در 150 کشور دنیا وجود دارند و این بدان معناست که این محصول فروش نسبتا بالایی در دنیا دارد.

ساعت مچی چوپارد

اولین بار لوئیس چوپارد این برند را در دنیا تاسیس کرد. وی کارگاه کوچکی را در سال 1860در ژنو سوئیس تاسیس نمود که این کارگاه به مرور زمان به یک کارخانه ساعت سازی بزرگ تبدیل شد. امروزه برند چوپارد علاوه بر تولید سعت مچی، به تولید جواهرات نیز روی آورده است.

ساعت مچی برایتلینگ

شرکت سازنده ساعت برایتلینگ در سال 1884 فعالیت خود را در گرنشن سوئیس شروع کرد. این شرکت به خاطر ساخت ساعت های گران قیمت برای خلبانان معروف شد. یکی از مهمترین ویژگی های ساعت برایتلینگ وجود صفحه ای بسیار بزرگ است که آن را از دیگر برندهای ساعت متمایز می نماید. ساعت مچی برایتلینگ در بسیاری از مدل های خود طلا و دیگر فلزات گران قیمت به کار برده است.

ساعت مچی هابلوت

شرکت هابلوت در سال 1980میلادی در شهر نیون سوئیس فعالیت خود را آغاز نمود. افراد بسیار زیادی طرفدار محصولات این شرکت هستند. برند هابلوت به خاطر به کار بردن طرح های نو در تولید ساعت مچی معروف شده است.

0 0 votes
امتیاز به این محصول