انواع شیشه ساعت مچی

ساعت های مچی دارای انواع مختلفی هستند برای هرکدام از آن ها از شیشه مخصوصی استفاده می شود. انتخاب شیشه در ساخت ساعت مچی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باعث می شود ساعت مچی انتخاب شده زیبایی و جذابیت خود را داشته باشد. در ادامه برخی از انواع شیشه های ساعت را معرفی خواهیم کرد که با توجه به آن ها ساعت مچی طرح زیبایی را پیدا کنند. اغلب کاربران ساعت های مچی در نظر اول به شیشه آن توجه کرده و بادرنظر گرفتن سلیقه و نظر خود ساعتی با فرم شیشه خاص را انتخاب می کنند.

طلق های پی وی سی فشرده

یکی از انواع شیشه ساعت مچی طلق های پی وی سی است که به صورت فشرده هستند. این نوع از شیشه های ساعت نمی توانند در برابر حرارت و اجسام تیز مقاومت بالایی داشته باشند و حالت شکنندگی بالایی دارند. طلق های پی وی سی در برابر خش نیز مقاوم نیستند اما می توانند در مقابل فشارهای وارده استحکام خود را حفظ کنند. زمانی که ضربات شدیدی به این شیشه ها وارد شود حالت شکنندگی داشته و در طول زمان رنگ آن ها تغییر خواهد کرد. ساعت های اسپرت و بچه گانه و ساعت های فشن ازجمله مواردی هستند که از طلق های پی وی سی درخصوص آن ها استفاده می شود.

شیشه

شیشه هایی که در ساعت مچی به کار می روند نسبت به طلق دارای مقاومت بالایی بوده و برخی از آن ها دچار خش نیز نمی شوند. اغلب ضخامتی که برای شیشه های ساعت درنظر گرفته می شود حدود پنج تا دو میکرون است که باعث می شود ساعت موچی تولید شده شیشه ای با ضخامت مناسب را داشته و عقربه ها و اعداد با وضوح بالاتری دیده شوند. ساعت هایی که از شیشه برای آن ها استفاده شده حدود 5 تا 10 سال می توانند شفافیت خود را حفظ کرده و در مقابل حرارت و نور نیز رنگ خود را از دست نمی دهند. ساعت های فیک و ارزان دارای صفحه شیشه ای است البته ساعت های درجه 3 نیز از جمله مواردی هستند که درخصوص آن ها از شیشه استفاده می شود.

مینرال

این نوع صفحه ساعت مچی نیز از شیشه بوده و آن را در مایعی مخصوص غوطه ور می کنند و پس از انجام این کار در برابر حرارت بالا قرار می گیرد که باعث می شود حالت ضدخش برای شیشه به وجود بیاید. ساعت های فیک درجه یک و برندهایی که دارای قیمت کمی هستند از شیشه های مینرال در آن ها استفاده شده است. البته در طراحی ساعت های درجه دو نیز از شیشه های مینرال بهره گرفته می شود که باعث می شود افراد در طول مدت استفاده خود بتوانند ساعتی با شیشه شفاف و ضدخش داشته باشند.

هارد مینرال

یکی دیگر از انواع شیشه های ساعت مچی هارد مینرال است که در آن ها از شیشه هایی با استاندارد بالا استفاده می شود. در خصوص این مدل از شیشه های ساعت از حرارت و روکش استفاده شده و می توانند در مقابل خراش و تغییر رنگ مقاومت بالایی داشته باشند. شیشه های هارد مینرال قابلیت مقاومت در برابر فشار زیاد را دارند اما به عنوان شیشه هایی ضدخش شناخته نمی شوند. ساعت هایی که توسط برندهای معتبر تولید می شوند و یا ساعت های کپی اصلی از این شیشه ها در ساخت ساعت های خود استفاده می کنند.

سافایر

از دیگر انواع شیشه هایی که در ساعت های مچی استفاده می شود سافایر است که از تمام ویژگی های هادر مینرال برخوردار است. این نوع از شیشه های ساعت مچی در برابر حرارت بالا مقاوم شده و ضد خش هستند. البته باید این نکته را نیز عنوان کرد که شیشه های سافایر قابلیت شکنندگی داشته و چنانچه ضربه ای به آن ها وارد شود می شکنند. در خصوص ساعت هایی که دارای قیمت بالایی هستند از شیشه های سافایر استفاده می شود. ساعت های کپی اصلی و موبایل های لمسی ضدخش ازجمله مواردی هستند که در آن ها از شیشه های سافایر استفاده شده است.

اسکرش سافایر

این نوع از شیشه های ساعت مچی دارای تمام ویژگی ها و استانداردهای شیشه سافایر بوده و از نوع شیشه های ضدخش هستند. این شیشه ها می توانند تا اندازه ای در برابر ضربه نیز مقاومت داشته باشند اما باید توجه کرد که ضربات شدید باعث شکستن آن ها خواهند شد. اغلب ساعت هایی که دارای قیمت بالایی هستند و یا ساعت های درجه دو و کپی اصلی از این نوع شیشه برخوردار می باشند.

کریستال یاقوت کبود

در ساخت این نوع از شیشه ساعت های مچی ماده ای تحت عنوان سیلیکن به کار رفته که پس از الماس به عنوان سخت ترین سنگ شناخته می شود. در تولید کریستال یاقوت کبود پودر نمک خالص که دارای قطر کمتر از یک میکرون است به کار رفته و باعث ایجاد شیشه ای شفاف و زیبا برای ساعت های گران قیمت تبدیل شده است. کریستال یاقوت کبود در دستگاهی که تحت عنوان blowpipe شناخته شده قرار داده شده و در برابر حرارت 2050 درجه سانتیگراد قرار می گیرد. پس از آن به استالاگمیت تبدیل می شود که نام دیگر آن سنگ سمباده است. این سنگ مجددا در برابر دمای 1800 درجه قرار گرفته و شکل مورد نظر بر روی آن اعمال می شود و برای ثبات و ماندگاری بالای آن از الماس های نازکی استفاده می شود تا تراشیده شود. اغلب از این نوع شیشه درخصوص ساعت های لاکچری استفاده می شود که در کلاس های بالای ساعت مچی سوئیسی قرار دارند. ساعت هایی که در کلاس A قرار دارند دارای فناوری پیچیده ای بوده و از قیمت بسیار بالایی برخوردار هستند.

کریستال یاقوت کبود ضد انعکاس

این نوع از شیشه های ساعت مچی دارای تمام قابلیت های کریستال یاقوت کبود بوده و پس از انجام کلیه مراحل وارد آزمایشگاه استریل می شوند. پس از ورود به این مکان در کوره قرار گرفته و عملیات رفلکس نور بر روی آن ها انجام می گیرد. کلیه عملیات انجام شده بر روی این نوع از شیشه ها باعث می شود حدود 99 درصد مقاومت بالاتری داشته و اجازه بازتاب نور و انعکاس های آزاردهنده را نخواهد داد. درحال حاضر ساعت هایی همچون رولکس و ادوکس و ساعت های لاکچری دیگر از این شیشه استفاده کرده اند.

0 0 votes
امتیاز به این محصول