آیا ساعت های مچی هوشمند پایانی بر صنعت ساعت سازی کلاسیک هستند؟

ساعت های هوشمند چند سالی است که مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته و توانسته اند با عملکرد بسیار خوب خود به عنوان پوشیدنی های هوشمند محبوب معرفی شوند. ساعت های مچی هوشمند طی دو دهه اخیر تلاش بسیاری کرده اند تا همچون ساعت های کلاسیک در بین مردم جایگاه بالایی را داته باشند. اپل واچ و ساعت های هوشمندی که براساس سیستم عامل اندروید کار می کنند ازجمله ابزارهای پوشیدنی هوشمندی به شمار می روند که می توانند بر صنعت تولید ساعت های کلاسیک تاثیر بسزایی داشته باشند. البته این ساعت های هوشمند تنها مدتی اندک محبوبیت خود را داشتند و پس از آن افراد ساعت های قدیمی و کلاسیک را به ساعت های دیجیتال ترجیح دادند.

کمپانی فسیل یکی از مشهورترین کمپانی های تولید کننده ساعت است که توانست به تولید ساعت Wrist PDA نام خود را بر سر زبان ها بیاندازد. در حال حاضر دیوایس هایی که امروزه تولید شده اند نمی توانند حرف جدیدی برای زدن داشته باشند و تنها محدودیت هایی که در تکنولوژی وجود دارد به نمایش می گذارند. Pebble به عنوان نخستین دیوایسی شناخته می شود که دنیای ساعت های هوشمند را دگرگون کرد. این ساعت دارای صفحه نمایش مونوکروم و سیستم عامل جدید بود که قابلیت برقراری ارتباط با سیستم عامل های اندروید و آی او اس را دارد. کیک استارتر توانست پروژه خود را با موفقیت به اتمام برساند و پس از آن Pebble توسط فروشگاه Best Buy و به مدت 5 روز در اختیار علاقه مندان قرار داده شد. البته در این زمان کوتاه نیز کلیه ساعت هایی که توسط پبل ساخته شده بود تمام شد و این مسئله باعث شد تا کمپانی های بزرگی همچون گوگل و یا اپل و سونی نیز وارد عرصه تولید ساعت های هوشمند شوند.

گلگسی گیر سامسونگ نخستین ساعت هوشمندی بود که با سیستم عامل اندروید 4.2 وارد بازار شد. البته کمپانی سامسونگ پس از مدتی از تایزن به عنوان سیستم عامل ساعت های هوشمند خود استفاده کرد که می تواند کارایی بهتری نسبت به قبل داشته باشد. دیگر کمپانی های فعال در عرصه فناوری نیز اقدام به ارائه محصولاتی جدید کرده و ساعت های هوشمند بسیاری را وارد بازار کردند. ساعت های هوشمند از امکانات بسیاری برخوردار بوده و افراد بدون اینکه به تلفن همراه خود دست بزنند با استفاده از ساعت هوشمند می توانند کلیه نوتیفیکیشن ها را ببینند. البته بهره گیری از ساعت های هوشمند نیز چندان بدون ایراد نبوده و افرادی که از آن ها استفاده می کنند براین عقیده هستند که این دسته از ساعت ها نمی توانند کارایی به خصوصی را از خود نشان دهند.

رقابت ساعت های هوشمند و کلاسیک

ساعت های هوشمند علیرغم عرضه تکنولوژی های نوین نتوانسته اند خط پایانی برای ساعت های کلاسیک باشند چراکه عدم ارائه نسخه جدیدتر از این محصولات باعث شده ساعت های هوشمند به فراموشی سپرده شوند. این درحالی است که ساعت های کلاسیک با وجو نداشتن نسخه به روز و جدید هنوز هم مورد توجه افراد بسیاری قرار دارند. یکی دیگر از دلایل عدم محبوبیت ساعت های هوشمند هزینه بالایی است که کاربران برای خرید باید بپردازند. مسلما هیچ شخصی تمایل ندارد تا برای خرید دستگاهی که تنها چند نوتیفیکیشن را نشان می دهد صدها دلار بپردازد. آن دسته از اشخاصی که علاقه مند به استفاده از ساعت های هوشمند هستند نیز باید به خاطر داشته باشند این ساعت ها بدون همراه داشتن موبایل هوشمند کارایی ندارند و این مسئله به عنوان یک نقطه ضعف برای آن ها به شمار می رود. البته ساعت های هوشمند دیگری نیز وجود دارند که برای استفاده از آن ها کاربران نیازی به تلفن همراه نخواهند داشت اما این دسته از ساعت ها نیز نمی توانند موجب ایجاد تجربه ای دلچسب از ارسال پیام و دیدن برنامه های ویدئویی و یا کارهای دیگر داشته باشند.

کمپانی های سازنده ساعت هوشمند در تلاش هستند تا با ارائه محصولاتی قدرتمند و مدرن و کم هزینه در بین مردم جایگاه بالایی داشته باشند. این درحالی است که ساعت های کلاسیک و آنالوگ بدون هیچ زحمتی در بین مردم جایگاه خود را حفظ کرده و تمام افراد از این ساعت ها در زندگی روزمره خود استفاده می کنند. ساعت های هوشمند بسیاری نیز تولید شده اند که به عنوان یک پایشگر سلامتی مورد استفاده قرار گرفته و باعث می شوند کاربران نسبت به سلامتی خود اطلاع بیشتری داشته باشند. البته هم اکنون کمپانی های بسیاری همچون آرمانی نیز هستند که سعی دارند با ارائه ساعت های هیبریدی جدید وارد بازار ساعت های هوشمند شوند. این مدل از ساعت ها دارای طراحی ساعت های قدیمی و کلاسیک بوده و درعین حال در خصوص آن ها از بلوتوث و دیگر قابلیت های پایشگر سلامتی استفاده شده است. این مدل از ساعت ها نیز در میان مردم و کاربران ساعت های کلاسیک محبوبیت زیادی دارند چرا که علاوه بر طرح سنتی خود از قابلیت ساعت های هوشمند نیز بهره مند هستند.

ساعت های هیبریدی دارای باتری های قدرتمندی هستند که مدت زمان بیشتری عمل خواهد کرد اما نبود صفحه نمایش دیجیتالی باعث می شود تا افراد از آن به عنوان یک نمایش دهنده نوتیفیکیشن موبایلی استفاده نکنند. این مدل از ساعت های مچی در مقایسه با انواع دیگر کاربرد بیشتری داشته و می توانند در آینده سهم بیشتری از بازار ساعت های مچی را به خود اختصاص دهند. البته این احتمال نیز وجود دارد که ساعت های هوشمند جدیدی وارد بازار شوند که از فناوری های برتری درخصوص آن ها استفاده شده و می توانند نسبت به ساعت های کلاسیک کاربرد بیشتری داشته باشند. البته این موضوع به این معنا نیست که ساعت های مچی کلاسیک از رده خارج شده و یا دیگر مورد استفاده قرار نخواهند گرفت. این ساعت های سنتی همچنان در بین افراد محبوبیت خود را حفظ کرده و می توانند قدرتمندتر از هرزمانی با ساعت های هوشمند به رقابت بپردازند.

ساعت های هوشمند می توانند بسیاری از نیازهای فناوری افراد را اغنا کنند اما ساعت های کلاسیک زیبایی و جذابیت همیشگی خود را داشته و افراد بسیاری علیرغم استفاده از ساعت های هوشمند به سراغ این مدل از ساعت ها نیز می روند. البته کمپانی های سازنده ساعت های هوشمند در پی آن هستند که بتوانند با استفاده از فناوری نوین محصولاتی خاص و زیبا و کاربردی طراحی کنند و باید منتظر ماند و دید که آیا این امر امکان پذیر بوده و یا ساعت های کلاسیک همچنان بر مسند قدرت خود باقی خواهند ماند.

0 0 votes
امتیاز به این محصول